Rohm Semiconductor MCR006YRTF4752
MCR006YRTF4752 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF4752
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF4752.pdf
Availability of MCR006YRTF4752
QUANTITY
MCR006YRTF4752 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF4752
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF4752
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF4752
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF4752 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF4752 Details Description
Related parts for MCR006YRTF4752
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED YEL .5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 3.50/17/90G 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MICRO 21C P 30" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 667MHZ 400BGA datasheet.pdf