Rohm Semiconductor MCR006YRTJ132
MCR006YRTJ132 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ132
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ132.pdf
Availability of MCR006YRTJ132
QUANTITY
MCR006YRTJ132 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ132
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ132
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ132
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ132 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ132 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ132
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLACK 100' datasheet.pdf
10MM JUMPER SKT W/HNDL BLACK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf