Rohm Semiconductor MCR006YRTJ204
MCR006YRTJ204 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ204
Brief Description
RES SMD 200K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ204.pdf
Availability of MCR006YRTJ204
QUANTITY
MCR006YRTJ204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ204
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ204
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ204
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ204 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ204
COVER WAD FOR ADU16N/35N YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf