Rohm Semiconductor MCR006YRTJ244
MCR006YRTJ244 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ244
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ244.pdf
Availability of MCR006YRTJ244
QUANTITY
MCR006YRTJ244 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ244
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ244
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ244
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ244 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ244 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ244
WASHER SHOULDER #10 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3405AES6 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf