Vicor Corporation VE-21B-IY-F1
VE-21B-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-21B-IY-F1.pdf
Availability of VE-21B-IY-F1
QUANTITY
VE-21B-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-IY-F1
Related LinksVE-21B, VE-21B-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-21B-IY-F1
CAP CER 4PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH LIMIT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM datasheet.pdf
HAN-YELLOCK DD QL EXTRA KIT 22-1 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HDM W/FA SAPR130F170F K CUTS datasheet.pdf
TV 4C 4#8(QUAD) SKT PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf