Rohm Semiconductor MCR006YRTJ272
MCR006YRTJ272 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ272
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ272.pdf
Availability of MCR006YRTJ272
QUANTITY
MCR006YRTJ272 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ272
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ272
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ272
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ272 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ272 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ272
SOLDER-WICK NO-CLEAN .080" 10' datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 16K 44-PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 6MICROSMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
2-PORT USB 2.0 HUB CTRLR 24VQFN datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf