Rohm Semiconductor MCR006YRTJ330
MCR006YRTJ330 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ330
Brief Description
RES SMD 33 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ330.pdf
Availability of MCR006YRTJ330
QUANTITY
MCR006YRTJ330 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ330
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ330
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ330
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ330 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ330 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ330
RES 64.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 750MA 120 MOHM datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50A 1400V PWS-A datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 60PS GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf