Nichicon UPM0J151MED
UPM0J151MED picture photo
Mfg. Part Number
UPM0J151MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPM0J151MED.pdf
Availability of UPM0J151MED
QUANTITY
UPM0J151MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM0J151MED
Internal Part NumberEIS-UPM0J151MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM0J151MED
Related LinksUPM0J, UPM0J151MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPM0J151MED Details Description
Related parts for UPM0J151MED
THERMISTOR PTC 470 OHM 85C SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHONO JACK 6POS R/A WHITE/RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf