Rohm Semiconductor MCR006YRTJ364
MCR006YRTJ364 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ364
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ364.pdf
Availability of MCR006YRTJ364
QUANTITY
MCR006YRTJ364 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ364
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ364
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ364
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ364 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ364 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ364
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 20mA Backlight 14-DSBGA datasheet.pdf
RES 121 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A PIN PLNGR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf