Rohm Semiconductor MCR006YRTJ393
MCR006YRTJ393 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ393
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ393.pdf
Availability of MCR006YRTJ393
QUANTITY
MCR006YRTJ393 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ393
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ393
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ393 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ393 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ393
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A PPAK datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM 2" datasheet.pdf
SCZ 3.81/07/180LR SN BK BX datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 4A 600V DPAK datasheet.pdf