Rohm Semiconductor MCR006YRTJ395
MCR006YRTJ395 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ395
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ395.pdf
Availability of MCR006YRTJ395
QUANTITY
MCR006YRTJ395 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ395
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ395
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)