Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC475R
RNF18FTC475R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC475R
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC475R.pdf
Availability of RNF18FTC475R
QUANTITY
RNF18FTC475R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC475R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC475R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC475R
Related LinksRNF18F, RNF18FTC475R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC475R Details Description
Related parts for RNF18FTC475R
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL SOT23-8 datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 40"L 250LB NATU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.9A datasheet.pdf