Rohm Semiconductor MCR006YRTJ511
MCR006YRTJ511 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ511
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ511.pdf
Availability of MCR006YRTJ511
QUANTITY
MCR006YRTJ511 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ511
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ511
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ511
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ511 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ511 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ511
IC MPU I186 13MHZ 84PLCC datasheet.pdf
TOOL SPECIAL CRIMP FOR SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES KILOPASCAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf
RES SMD 61.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW datasheet.pdf