Rohm Semiconductor MCR006YRTJ5R6
MCR006YRTJ5R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ5R6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ5R6.pdf
Availability of MCR006YRTJ5R6
QUANTITY
MCR006YRTJ5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ5R6
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ5R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-200/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ5R6
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ5R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ5R6 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ5R6
SWITCH ROTARY SP-6POS NONSHT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 6SON datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
DRAG STOCK ULTRA-POD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A datasheet.pdf