Rohm Semiconductor MCR006YRTJ911
MCR006YRTJ911 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ911
Brief Description
RES SMD 910 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ911.pdf
Availability of MCR006YRTJ911
QUANTITY
MCR006YRTJ911 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ911
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ911
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ911
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ911 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ911 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ911
IDC CABLE - CCE26G/AE26M/CCE26G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SCOTCHLOK BUTT 1=1 CART 16 PCS datasheet.pdf
TXRX 900MHZ 3.3V FHSS 1W datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 10A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf