Rohm Semiconductor MCR006YZPF1152
MCR006YZPF1152 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF1152
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF1152.pdf
Availability of MCR006YZPF1152
QUANTITY
MCR006YZPF1152 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF1152
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF1152
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF1152
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF1152 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF1152 Details Description
Related parts for MCR006YZPF1152
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .234" .105"L datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A MINIPAK datasheet.pdf
RES .75 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 170MA 460 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf