Rohm Semiconductor MCR006YZPF2101
MCR006YZPF2101 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF2101
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF2101.pdf
Availability of MCR006YZPF2101
QUANTITY
MCR006YZPF2101 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF2101
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF2101
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF2101
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF2101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF2101 Details Description
Related parts for MCR006YZPF2101
IC GATE XOR/XNOR 2-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SMART SECONDARY DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 15KV Y5U DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 34.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf