Rohm Semiconductor MCR006YZPF25R5
MCR006YZPF25R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF25R5
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF25R5.pdf
Availability of MCR006YZPF25R5
QUANTITY
MCR006YZPF25R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF25R5
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF25R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF25R5
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF25R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF25R5 Details Description
Related parts for MCR006YZPF25R5
RES SMD 280K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
1.5MM WTB VHDR SMT T&R/CAP datasheet.pdf
D4N-1C20 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC PLAD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 160.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf