Rohm Semiconductor MCR006YZPF3001
MCR006YZPF3001 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF3001
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF3001.pdf
Availability of MCR006YZPF3001
QUANTITY
MCR006YZPF3001 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF3001
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF3001
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF3001
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF3001 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF3001 Details Description
Related parts for MCR006YZPF3001
MOSFET P-CH 55V 14A TO220FP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8UMAX datasheet.pdf
CONN RING TONG 18AWG M5 PIDG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 8POS R/A datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN AD ST 30 SAU datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf