Rohm Semiconductor MCR006YZPF4991
MCR006YZPF4991 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF4991
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF4991.pdf
Availability of MCR006YZPF4991
QUANTITY
MCR006YZPF4991 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF4991
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF4991
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF4991
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF4991 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF4991 Details Description
Related parts for MCR006YZPF4991
CAP FILM 0.033UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SMT ROTARY DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.35 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA STD DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf