Rohm Semiconductor MCR006YZPF8201
MCR006YZPF8201 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF8201
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF8201.pdf
Availability of MCR006YZPF8201
QUANTITY
MCR006YZPF8201 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF8201
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF8201
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF8201
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF8201 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF8201 Details Description
Related parts for MCR006YZPF8201
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 24SSOP datasheet.pdf
POT 5.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW DIP 6POS TOP ACT GULLEAD 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 250V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf