Rohm Semiconductor MCR006YZPF8252
MCR006YZPF8252 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF8252
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF8252.pdf
Availability of MCR006YZPF8252
QUANTITY
MCR006YZPF8252 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF8252
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF8252
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF8252
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF8252 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF8252 Details Description
Related parts for MCR006YZPF8252
IC DRIVER MOSFET HI SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.9V SOT89-3 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP TP- datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf