Yageo RC0805FR-079R31L
RC0805FR-079R31L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-079R31L
Brief Description
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-079R31L.pdf
Availability of RC0805FR-079R31L
QUANTITY
RC0805FR-079R31L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-079R31L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-079R31L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-079R31L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-079R31L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-079R31L Details Description
Related parts for RC0805FR-079R31L
DIODE SCHOTTKY 45V 18A TO220AC datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.034" .145" datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR NEG SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 8X2X3" 5A FIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC CTRLR DGRL DPP3439 176DLP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf