Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0014637R100B1L
Y0014637R100B1L picture photo
Mfg. Part Number
Y0014637R100B1L
Brief Description
RES 637.1 OHM 1/5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0014637R100B1L.pdf
Availability of Y0014637R100B1L
QUANTITY
Y0014637R100B1L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0014637R100B1L
Internal Part NumberEIS-Y0014637R100B1L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)637.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0014637R100B1L
Y0014637R100B1L Details Description
Related parts for Y0014637R100B1L
SIDACTOR BI 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR SCKT 6POS 6' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 156MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf