Rohm Semiconductor MCR006YZPJ120
MCR006YZPJ120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ120
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ120.pdf
Availability of MCR006YZPJ120
QUANTITY
MCR006YZPJ120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ120
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ120
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ120
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ120 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ120
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CHIP DEV EVAL PCB FOR SH7211 datasheet.pdf
IC LI-ION PROTECT CIRCUIT 16SSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 25NS 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 350 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf