Yageo RT0805FRE071K4L
RT0805FRE071K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE071K4L
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE071K4L.pdf
Availability of RT0805FRE071K4L
QUANTITY
RT0805FRE071K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE071K4L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE071K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE071K4L
Related LinksRT0805F, RT0805FRE071K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE071K4L Details Description
Related parts for RT0805FRE071K4L
CONN FFC CIC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HOUSING 52POS 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16-POS T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf