Rohm Semiconductor MCR006YZPJ125
MCR006YZPJ125 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ125
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ125.pdf
Availability of MCR006YZPJ125
QUANTITY
MCR006YZPJ125 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ125
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ125
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ125
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ125 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ125 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ125
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GROOVE HEAD 1R LED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
ANT WHIP 315MHZ FLEX 1/4 WAVE M4 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC 214AB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 3.3VOUT 1W datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64MAPBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
470UF 450V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf