Rohm Semiconductor MCR006YZPJ163
MCR006YZPJ163 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ163
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ163.pdf
Availability of MCR006YZPJ163
QUANTITY
MCR006YZPJ163 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ163
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ163
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ163
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ163 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ163 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ163
CONN HEADER 22POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.35A 290 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MODULE DIODE SCR 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
20A BACK STUD CONNECTED GREEN datasheet.pdf