Rohm Semiconductor MCR006YZPJ164
MCR006YZPJ164 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ164
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ164.pdf
Availability of MCR006YZPJ164
QUANTITY
MCR006YZPJ164 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ164
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ164
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ164
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ164 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ164 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ164
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 40KHZ datasheet.pdf
CONN TERM MALE 16-18AWG GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 150MA 550 MOHM datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
HOLDER BATT SMD CR2032 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SATA PWR CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 20% 630VDC datasheet.pdf