Rohm Semiconductor MCR006YZPJ184
MCR006YZPJ184 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ184
Brief Description
RES SMD 180K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ184.pdf
Availability of MCR006YZPJ184
QUANTITY
MCR006YZPJ184 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ184
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ184
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ184
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ184 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ184 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ184
IC VREF SHUNT ADJ MICRO8 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16 BK 48" datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 57MA 17 OHM TH datasheet.pdf
RES 820K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf