Rohm Semiconductor MCR006YZPJ303
MCR006YZPJ303 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ303
Brief Description
RES SMD 30K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ303.pdf
Availability of MCR006YZPJ303
QUANTITY
MCR006YZPJ303 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ303
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ303
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ303
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ303 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ303 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ303
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RECT BRIDGE 0.5A 200V MBS-1 datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 24A D2PAK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 1CH 2.7-5.5V 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf