Rohm Semiconductor MCR01MRTF1023
MCR01MRTF1023 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1023
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1023.pdf
Availability of MCR01MRTF1023
QUANTITY
MCR01MRTF1023 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1023
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1023
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1023
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1023 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1023 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1023
IDC CABLE - AKR16B/AE16M/APK16B datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 50POS .23M datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 64.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf