SSI Technologies Inc P51-200-G-N-M12-4.5OV
P51-200-G-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-N-M12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-200-G-N-M12-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-G-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-N-M12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-200-G-, P51-200-G-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-200-G-N-M12-4.5OV
ADAPTER BOARD SMT SOIC MED/TINY datasheet.pdf
IC SUPERVSR MPU ADJ/RESET 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf