Rohm Semiconductor MCR01MRTF1200
MCR01MRTF1200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1200
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1200.pdf
Availability of MCR01MRTF1200
QUANTITY
MCR01MRTF1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1200
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1200
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1200 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1200
RES 270K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SSD 88GB SCSI datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SOD123FL datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL 1CH 10UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf