Rohm Semiconductor MCR01MRTF1202
MCR01MRTF1202 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1202
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1202.pdf
Availability of MCR01MRTF1202
QUANTITY
MCR01MRTF1202 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1202
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1202
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1202 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1202
IC OPAMP GP 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY 0.3" SGL 627NM RED SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.4A SYNC 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
128M MDDR X32 166MHZ 65NM datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QUAD 3ST 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf