Rohm Semiconductor MCR01MRTF1211
MCR01MRTF1211 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1211
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1211.pdf
Availability of MCR01MRTF1211
QUANTITY
MCR01MRTF1211 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1211
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1211
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1211
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1211 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1211 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1211
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS .050" STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 62K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS3668 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf