Rohm Semiconductor MCR01MRTF1212
MCR01MRTF1212 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1212
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1212.pdf
Availability of MCR01MRTF1212
QUANTITY
MCR01MRTF1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1212
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1212
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1212
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1212 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1212 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1212
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 18POS R/A SHRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
MONITOR TRU 19" TOUCH OPEN FRAME datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf