Amphenol Industrial MS3124F22-55S
MS3124F22-55S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F22-55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124F22-55S.pdf
Availability of MS3124F22-55S
QUANTITY
MS3124F22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F22-55S
Internal Part NumberEIS-MS3124F22-55S
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F22-55S
Related LinksMS3124, MS3124F22-55S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F22-55S Details Description
Related parts for MS3124F22-55S
RES SMD 523 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 24V BLACK GREEN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER I2C 32NQFP datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 230 MOHM datasheet.pdf
MANAGED SWITCH 16 PORT 10/100, W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
INDICATING LPN-RK-70SP datasheet.pdf
BUSS HEAT LIMITER datasheet.pdf
LJTP02RE-25-35S-023 W/ PC & C datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
2200UF 25V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf