Rohm Semiconductor MCR01MRTF1500
MCR01MRTF1500 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1500
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1500.pdf
Availability of MCR01MRTF1500
QUANTITY
MCR01MRTF1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1500
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1500
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1500 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1500
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SCHMITT-TRIG INV 5TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
ACCESSORY FOR 83161 NUT 12X.75 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE DIODE 800V 195A INTAPAK datasheet.pdf