Rohm Semiconductor MCR01MRTF2002
MCR01MRTF2002 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF2002
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF2002.pdf
Availability of MCR01MRTF2002
QUANTITY
MCR01MRTF2002 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF2002
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF2002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF2002
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF2002 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF2002 Details Description
Related parts for MCR01MRTF2002
CBL RIBN 19COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 150MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
IC DVI/HDMI LVL SHIFTER 32WQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-575-E2 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 196NFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf