Rohm Semiconductor MCR01MRTF4752
MCR01MRTF4752 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF4752
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF4752.pdf
Availability of MCR01MRTF4752
QUANTITY
MCR01MRTF4752 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF4752
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF4752
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF4752
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF4752 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF4752 Details Description
Related parts for MCR01MRTF4752
FIXED IND 33NH 310MA 530 MOHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
DSUB DUSTCAP DD PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 18.8MM datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 60V 1800W datasheet.pdf