Rohm Semiconductor MCR01MRTF5102
MCR01MRTF5102 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF5102
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF5102.pdf
Availability of MCR01MRTF5102
QUANTITY
MCR01MRTF5102 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF5102
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF5102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF5102
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF5102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF5102 Details Description
Related parts for MCR01MRTF5102
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH PG-LQFP-144 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 500MA 1.58 OHM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf