Rohm Semiconductor MCR01MRTF5603
MCR01MRTF5603 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF5603
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF5603.pdf
Availability of MCR01MRTF5603
QUANTITY
MCR01MRTF5603 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF5603
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF5603
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF5603
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF5603 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF5603 Details Description
Related parts for MCR01MRTF5603
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC 16-BIT BUS TXRX 3ST 48-SSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-SOIC datasheet.pdf
KIT GATEWAY NETWORK MNGR XDM2240 datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
2200UF 40V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf