Rohm Semiconductor MCR01MRTF6042
MCR01MRTF6042 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF6042
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF6042.pdf
Availability of MCR01MRTF6042
QUANTITY
MCR01MRTF6042 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF6042
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF6042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF6042
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF6042 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF6042 Details Description
Related parts for MCR01MRTF6042
SLEEVE CONNECTION SAKT1/2 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-DIP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.75A T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
POT 10K OHM 3W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4.50" DIA datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 300V SOT23-5 datasheet.pdf