Rohm Semiconductor MCR01MRTF8871
MCR01MRTF8871 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF8871
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF8871.pdf
Availability of MCR01MRTF8871
QUANTITY
MCR01MRTF8871 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF8871
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF8871
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF8871
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF8871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF8871 Details Description
Related parts for MCR01MRTF8871
CERAMIC RESONATOR 522 KHZ datasheet.pdf
CONN SAVER D-SUB 78POS M-F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 3W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD T/H 16POS datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SOLID .75" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
POWER F V23134 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM TACH 12VDC datasheet.pdf