Rohm Semiconductor MCR01MRTF8872
MCR01MRTF8872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF8872
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF8872.pdf
Availability of MCR01MRTF8872
QUANTITY
MCR01MRTF8872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF8872
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF8872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF8872
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF8872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF8872 Details Description
Related parts for MCR01MRTF8872
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-30AWG TIN datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-QFN datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHT WHT 700MA 6.1V datasheet.pdf