| Internal Part Number | EIS-ZLTMM-117-71-TM-D-700 | |
| Featured Product | Board-To-Board Interconnect Systems Hi Reliability, Rugged Tiger Eye System | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Flex Stack, ZLTMM | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Shrouded | |
| Number of Positions | 34 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Molding Height Above Board | 0.700" (17.78mm) | |
| Contact Mating Length | 0.120" (3.05mm) | |