Rohm Semiconductor MCR01MRTF9092
MCR01MRTF9092 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF9092
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF9092.pdf
Availability of MCR01MRTF9092
QUANTITY
MCR01MRTF9092 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF9092
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF9092
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF9092
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF9092 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF9092 Details Description
Related parts for MCR01MRTF9092
NUT DRIVER HEX SOCKET 2.5MM 6.1" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 256CQFP datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf