Rohm Semiconductor MCR01MRTJ100
MCR01MRTJ100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ100
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ100.pdf
Availability of MCR01MRTJ100
QUANTITY
MCR01MRTJ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ100
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ100
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ100 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ100
IC DIGITAL POT 50K 100TP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL CRIMP TOOL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 96 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf