Rohm Semiconductor MCR01MRTJ150
MCR01MRTJ150 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ150
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ150.pdf
Availability of MCR01MRTJ150
QUANTITY
MCR01MRTJ150 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ150
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ150
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ150
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ150 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ150 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ150
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN MALE RCPT 4POS FRONT MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW ALF2 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL PAX SERIES AMPERAGE 16PC datasheet.pdf
TWNTB 50W.110V.50/60H.FLOR.FDTH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf